KRÁTKODOBÉ UBYTOVÁNÍ: NEJVYŠŠÍ SOUD ČR ZAMÍTL ZMĚNU STANOV SVJ, ALE POTVRDIL, ŽE SVJ MŮŽE NAVRHNOUT NUCENÝ PRODEJ JEDNOTKY

Sdružení vlastníků jednotek (SVJ) se snažilo omezit krátkodobé ubytování v bytovém domě. Formou změny stanov, ke které se kladně vyjádřila většina členů SVJ, chtěli dosáhnout omezení dopadů krátkodobého ubytování v jejich domě. Konkrétně usilovali o podmíněné užívání bytových jednotek ve vlastnictví členů společenství k opakovanému krátkodobému pronájmu (kratšímu 3 měsíců) či k poskytování ubytovacích služeb souhlasem všech členů.

K zamítavému stanovisku dospěl Nejvyšší soud ČR a ukončil tak 6letý spor mezi SVJ a vlastníkem bytové jednotky, která je využívána ke krátkodobému ubytování v bytovém domě. „ SVJ usilovalo o změnu stanov tak, aby byly narovnány podmínky, přičemž vycházelo ze legislativní formulace, že vlastník jednotky má sice právo svobodně spravovat, výlučně užívat a uvnitř stavebně upravovat svůj byt jakož i užívat společné části, ale nesmí ztížit jinému vlastníku jednotky výkon stejných práv ani ohrozit, změnit nebo poškodit společné části. To jsou věci, které se při provozování krátkodobého ubytování v realitě běžně dějí,“ komentuje konečné rozhodnutí soudu předsedkyně Výboru proti vylidňování centra a podporu komunitního života Bronislava Sitár Baboráková a dodává, že usnesení přineslo precedent, se kterým mohou SVJ pracovat, nemůžeme ale samozřejmě zaručit, že to bude fungovat, ale je to cesta, která v rozhodnutí soudu zazněla. Citujeme z usnesení: „V případě, že vlastník jednotky užívá byt k jinému účelu, než vyplývá z prohlášení (§ 1166 o. z.) – např. právě k ubytování cizích osob ke krátkodobému pronájmu a opakovaně (dlouhodobě) tím ruší obvyklý klid a pořádek v domě, má společenství vlastníků možnost postupovat podle § 1184 odst. 1 o. z. a navrhnout nucený prodej jednotky toho vlastníka, který přes písemnou výstrahu své povinnosti porušuje způsobem podstatně omezujícím nebo znemožňujícím výkon práv ostatních vlastníků jednotek, přičemž tento proces byl upřesněn a zjednodušen provedenou novelizací občanského zákoníku zákonem č. 163/2020 Sb., kterým se mění zákon č. 89/2012 Sb., občanský zákoník, ve znění pozdějších předpisů, a další související zákony, účinné od 1. 7. 2020.“

PODSTATNÉ:

  1. Stanovy společenství vlastníků upravují členská práva a povinnosti a způsob jejich uplatňování. Obsahují pravidla pro správu domu a pozemku a užívání společných částí.
  2. Stanovy nemohou omezovat práva vyplývající z vlastnictví jednotky. Pravidla se musí týkat užívání společných částí, nikoli omezení nakládání s bytem (jednotkou).
  • Vlastník musí dodržovat pravidla užívání společných částí a zajistit jejich dodržování ostatními osobami, kterým umožnil přístup do domu nebo bytu.
  • Pokud vlastník používá bytovou jednotku k jinému účelu a opakovaně (dlouhodobě) porušuje povinnosti způsobem omezující nebo znemožňující výkon práv ostatních vlastníků jednotek, může SVJ navrhnout nucený prodej jednotky

Máte na nás dotaz?

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *