PŘEHLED NÁVRHU NAŘÍZENÍ EK: Sběr a sdílení dat vztahujících se ke službám krátkodobého pronájmu ubytování
EU pokračuje ve vytyčeném úkolu, a tím je digitalizace. Poté co byl v listopadu 2022 schválen Akt o digitálních službách, přichází Unie s nařízením/směrnicí řešící sběr a sdílení dat vztahujících se ke službám krátkodobého pronájmu ubytování. Pojďme se podívat na souvislosti v širším záběru. Co je to digitální Evropa, chystá se digitální Česko? Jaký to může mít dopad na řešení problematiky krátkodobého ubytování?
DIGITÁLNÍ EVROPA
V návaznosti na diskuze ohledně digitální transformace EU představila Evropská komise v březnu 2021 tzv. Digitální kompas, který představuje čtyři klíčové oblasti a podcíle, kterých má EU do roku 2030 v oblasti digitální agendy dosáhnout. V nich navrhuje uchopitelné a dobře měřitelné cíle: bezpečná a výkonná infrastruktura, digitální dovednosti, digitální transformace podniků a digitální veřejné služby.
Digitální Evropa v roce 2030
Za českého předsednictví v Radě EU došlo ke schválení nové vize a směrů digitální transformace Evropy do roku 2030 (Digitální dekáda 2030). Cílem EU je posílit postavení jednotlivců i podniků v budoucím období, které bude digitální, zaměřené na člověka, udržitelné a prosperující.
KONTEXT NA ÚROVNI ČR
V roce 2014 se Česko připojilo k evropské strategii pro propojený a jednotný digitální trh. V jádru strategie je důraz na technologickou suverenitu a zapojení Evropy do všech stupňů hodnotového řetězce tak, aby Evropa byla schopná zajistit jak výzkum a vývoj, tak i produkci a kybernetickou ochranu produktů, služeb a obyvatel.
Na základě iniciativy předsednictva Rady vlády pro informační společnost (RVIS) 23. března 2018 došlo k vytvoření základní vládní koncepce „Česko v digitální Evropě“, která stanovuje cíle České republiky v oblasti vyjednávání o digitálních agendách. Dokument shrnuje hlavní témata politiky jednotného digitálního trhu v Evropě a nastavuje základní principy prosazování zájmů České republiky a jejích občanů.
Česko v digitální Evropě
Vůli prosazovat digitalizaci i na národní úrovni vyjádřila Vláda ČR ve svém programovém prohlášení vydaném k 1. 3. 2023, ve kterém v sekci Evropské záležitosti uvádí:
Budeme aktivně usilovat o posilování integrace směrem k dokončení jednotného vnitřního trhu s důrazem na volný pohyb lidí, služeb, zboží, kapitálu a dat, účinné ochraně vnějších hranic a k pevné transatlantické vazbě.
Vzhledem k tomu, že ji Poslanecká sněmovna Parlamentu ČR vyslovila důvěru, je prosazování digitalizace jedním z jejích úkolů.
LEGISLATIVNÍ ŘEŠENÍ PROBLEMATIKY KRÁTKODOBÉHO UBYTOVÁNÍ
Nyní se pojďme podívat na legislativním procesem, kterým prochází návrh sběru a sdílení dat. O co jde a proč je třeba proces sledovat?
NÁVRH NAŘÍZENÍ SBĚR A SDÍLENÍ DAT VZTAHUJÍCÍCH SE KE SLUŽBÁM KRÁTKODOBÉHO PRONÁJMU UBYTOVÁNÍ
Návrh nařízení o shromažďování a sdílení údajů týkajících se služeb v oblasti krátkodobého ubytování je klíčovým opatřením v rámci Cesty transformace pro cestovní ruch (EK: únor 2022). Návrh souvisí se strategií Komise, jejímž cílem je podpořit vyvážený a odpovědný rozvoj ekonomiky sdílení na jednotném trhu při plném respektování veřejných zájmů. Doplní rovněž stávající nástroje – nově přijatý DSA a směrnici DAC7, jejíž aplikace je v ČR účinná od 1. 1. 2023. (viz dokument předaný na únorovém setkání Výboru)
PODROBNĚJI
Dne 7.11. 2022 Komise přijala návrh nařízení, jehož cílem je zvýšit transparentnost v oblasti krátkodobého ubytování a pomoci orgánům veřejné správy zajistit jejich vyvážený rozvoj coby součásti udržitelného odvětví cestovního ruchu.
Navrhovaný nový předpis jednak zvýší transparentnost identifikace a činnosti hostitelů poskytujících krátkodobé ubytování a pravidel, která musí dodržovat, a také usnadní jejich registraci. Bude rovněž řešit současnou fragmentaci, pokud jde o způsob, jakým online platformy sdílejí údaje, a v konečném důsledku přispěje k zamezování nezákonných nabídek ubytování. Tím celkově přispěje k udržitelnějšímu ekosystému cestovního ruchu a podpoří jeho digitální transformaci.
a) Cíle nově navrhovaného rámce:
- Harmonizovat požadavky na registraci hostitelů a jejich nemovitostí pro krátkodobé ubytování stanovené vnitrostátními orgány: registrační systémy budou muset být plně online a uživatelsky vstřícné. Měl by být vyžadován podobný soubor relevantních informací („kdo“, „co“ a „kde“) o hostitelích a jejich nemovitostech. Po vyplnění registrace by hostitelé měli obdržet jedinečné registrační číslo.
- Vyjasnit pravidla, jejichž cílem je zajistit zobrazování a kontrolu registračních čísel: online platformy budou muset hostitelům umožnit zobrazovat registrační čísla. Rovněž budou muset namátkově kontrolovat, zda hostitelé registrují a zobrazují správná čísla. Orgány veřejné správy budou moci registrační čísla pozastavit a požádat platformy, aby ze seznamu vyřadily hostitele, kteří nedodržují předpisy.
- Zjednodušit sdílení údajů mezi online platformami a orgány veřejné správy: online platformy budou muset automatizovaným způsobem sdílet údaje o počtu ubytovaných hostů a počtu nocí, na které je daná nemovitost pronajata, s orgány veřejné správy. Pro malé a mikro platformy jsou stanoveny jednodušší možnosti vykazování. Orgány veřejné správy budou moci tyto údaje získávat prostřednictvím vnitrostátních „jednotných digitálních kontaktních míst“. To podpoří dobře cílenou tvorbu politik.
- Umožnit opakované použití údajů v souhrnné podobě: údaje získané na základě tohoto návrhu budou v souhrnné podobě příspěvkem do statistik Eurostatu v oblasti cestovního ruchu a podkladem pro připravovaný evropský datový prostor pro cestovní ruch. Tyto informace podpoří rozvoj inovativních služeb v této oblasti.
- Vytvořit účinný prováděcí rámec: členské státy budou monitorovat provádění tohoto rámce transparentnosti a zavedou příslušné sankce za neplnění povinností vyplývajících z tohoto nařízení.
CO TOMU ŘÍKAJÍ PŘEDSTAVITELÉ EU?
„Odvětví krátkodobého ubytování se rozvíjí díky ekonomice platforem, avšak tento rozvoj neprobíhá dostatečně transparentně. Tímto návrhem usnadňujeme hostitelům a platformám, velkým i malým, přispívat k větší transparentnosti v tomto odvětví. Tato odvětvová pravidla doplní obecná pravidla nařízení o digitálních službách, která stanoví soubor povinností a požadavků týkajících se odpovědnosti platforem působících v EU.„
Margrethe Vestagerová, výkonná místopředsedkyně pro Evropu připravenou na digitální věk – 07/11/2022
AKTUÁLNÍ STAV LEGISLATIVNÍHO PROCESU
Návrh je nyní v Evropském parlamentu, kde se k němu vyjadřují dotčené Výbory. Po schválení parlamentem bude podstoupen dalším orgánům EU – Radě EU a EK. Po schválení finálního znění bude nařízení doručeno vládám s požadavkem na implementaci na národních úrovních.
Máte na nás dotaz?