Revoluce v digitálním světě se dotkne i krátkodobého ubytování

Evropský parlament a členské státy EU dosáhly v cca polovině dubna 2022 shody na Aktu o digitálních službách („DSA“). Nařízení zavádí standardy odpovědnosti online platforem za nezákonný a škodlivý obsah. V zákoně definovaným subjektům také ukládá řadu dalších povinností. Kromě povinností týkající se zodpovědnosti za bezpečnost online obsahu, je významná také povinnost sdílet státu informace o uživatelích a jejich příjmech. Přeshraniční sdílení těchto dat má zlepšit mimo jiné vybírání daní a vymáhání pohledávek.

„Výbor proti vylidňování centra a podporu komunitního života projednávání DSA sleduje od doby svého vzniku. Na Aktu o digitální službách se pracovalo několik let, protože jeho obsah přistupuje k regulaci komplexně a dotýká se především velkých nadnárodních hráčů napříč digitálním prostředím. Od jeho schválení si z pohledu Výboru slibujeme zejména řešení problematiky krátkodobého ubytování. Speciálně u nemovitostí má totiž platit povinnost sdělovat adresu a počet dní, po něž byly nemovitosti prostřednictvím digitální platformy pronajaty,“ komentuje DSA Bronislava Sitár Baboráková, předsedkyně Výboru proti vylidňování centra a podporu komunitního života. Dodává: „Máme sice zákon, podle něhož mají ubytovací platformy na žádost živnostenského úřadu údaje předat. Nicméně zkušenost je taková, že platformy zprostředkovávající krátkodobé ubytování v tomto ohledu spíše nekomunikují nebo poskytují agregovaná či neúplná data.“

Městská část Praha 1 má svého zástupce v Alianci 22 evropských měst, která Akt o digitálních službách připomínkovala právě z pohledu problematiky krátkodobého ubytování. Je jím člen Výboru proti vylidňování centra Mgr. Jan Eisenreich, který DSA komentoval se slovy: „Pro zástupce měst sdružených v Alianci bylo důležité odladit ty pasáže Aktu, které definují, že státy EU si budou informace sdílet a společně mohou provádět i daňové kontroly. Platformám, které odmítnou spolupracovat, hrozí pokuta do 1,5 milionu korun nebo dokonce zákaz činnosti. DSA bude však mít hlubší zásah do našich životů, ten do problematiky krátkodobého ubytování je jen jedním z mnoha.“

Českou transpozici směrnice projednala na konci dubna vláda. To znamená, že již nic nebrání implementaci evropské směrnice do české legislativy. 

Máte na nás dotaz?

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *