Karlův most

23. 7. 2022 / 

Aktuality

Legislativa

Moderní a vymahatelná pravidla ubytování přes online platformy – Setkání u kulatého v Poslanecké sněmovně Parlamentu ČR

V pátek 15. července 2022 jsem se zúčastnila kulatého stolu na téma: „Moderní a vymahatelná pravidla ubytování přes online platformy“. Setkání se konalo v Poslanecké sněmovně Parlamentu ČR na pozvání poslance Jakuba Michálka, který je pověřen řešením problematiky krátkodobého ubytování od roku 2016.

Moc jsem se na tento okamžik těšila, protože jsem na začátku spolupráce panu Michálkovi odevzdala všechny své shrnující podklady a také poznatky prožité za 9 let v problematice. Vzhledem k tomu, že už se naše rodina mezi krátkodobým ubytováním trápí takovou dobu, doufala jsem, že by nově navržený zákon snad mohl odstranit všechny mouchy různých novelizací, skuliny vymáhání stávajících zákonů, které tolik bolí, i pokusy o zákony nové. 

Ale při schůzce jsem byla trochu zklamaná. Ne že by mi navrhované řešení nedávalo smysl. Ráda podpořím dobrou myšlenku a jsem za systémové řešení, které umožní krátkodobé ubytování dostat do spravedlivé roviny. A to zejména vůči nám, kteří mezi ním žijí na vlastní kůži, tak ale i s ohledem například na hotely. Hotely musí splňovat tolik požadavků na bezpečnost, hygienu atd.

Všichni víme, že krátkodobé ubytování je velmi populární a základní myšlenka je dobrá. Ale také víme, že je to byznys, a tak by se k tomu taky mělo přistupovat. Jsem příznivcem cesty „nový zákon“. Zákon jako takový nepovažuji za špatný. Určitě je co vylaďovat. Důležité je, jak bude prezentován a vymáhán. Skutečně to bolí nejvíce nás tady na Praze 1? Prý nás není tolik? No, to se zřejmě ukáže u voleb.

Nyní ale k tomu, z čeho jsem byla nejvíce zklamaná. Možná jsem to na začátku jen špatně pochopila, ale domnívala jsem se, že když by měl vstoupit v platnost takovýto zákon, tým jeho tvůrců by se měl zajímat především nějakou predikcí… Co se bude dít, až vstoupí v platnost? Upřímně jsem myslela, že právě na tom tým kolem pana Michálka pracuje.

Pro nás, co v problematice žijeme, je nejdůležitější, jak se bude dodržování zákona kontrolovat a hlavně, jak se bude dodržování nového zákona vymáhat v praxi. Na to jsem ale bohužel odpověď nedostala. Není to kritika. Na setkání zaznělo mnoho dobrého, ale tohle mi tam opravdu chybělo.

S povděkem vítám, že by se v zákoně měl objevit systém 3x a dost. To dlouhodobě prosazuji. Má představa je: 3x musíte volat policii, protože nemůžete spát. Je to jednoznačně prokazatelné, zaznamenané, následuje zákaz provozování krátkodobého ubytování. Je to lety ověřená praxe ve světě. To by pak hrušky padaly rychle… No, uvidíme jak to dopadne. Budeme to sledovat, předkládat postřehy z praxe a neúnavně nadále spolupracovat. 

Děkuji všem, kteří se schůzky účastnili a mají opravdový zájem na zlepšení obrazu naší Prahy, aby byla lepším místem k životu i v samotném centru. Děkuji všem, kteří se nám snaží pomoct a nenavrhují nám, abychom se raději vystěhovali. Nutno podotknout, že pan Michálek naslouchal a zapisoval si, takže díky a budeme doufat…

Hezké prázdniny sousedé, držte se!

P.S. Doslovný přepis mé řeči je v odkazu pod tímto článkem. Dále pod článkem najedete prezentaci ze setkání a návrh právní regulace sdíleného ubytování.

Máte na nás dotaz?

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *