BELGIE SLAVÍ, EVROPSKÝ SOUD NEVYHOVĚL AIRBNB

Soudní dvůr EU nevyhověl stížnosti Airbnb, které se snažilo soudně domoci zrušení regulační úpravy krátkodobého ubytování v Bruselu. Airbnb napadlo omezení/regulaci s tím, že je v rozporu s volným pohybem služeb v EU. Soud EU uvedl, že belgická právní úprava není v rozporu s unijním právem a platforma je povinna předávat informace belgickým daňovým orgánům.

Podle belgických regionálních předpisů musí provozovatel turistických ubytovacích zařízeních poskytovat daňovému úřadu určité údaje. V souladu s povinností stanovenou městem Brusel týkající se daně z turistických ubytovacích zařízení byla společnost požádána, aby daňovému úřadu poskytla informace o turistických transakcích za rok 2017. Airbnb se však domnívala, že předání těchto informací je v rozporu s unijním právem, zejména zásadou volného pohybu. Podala proto k belgickému Ústavnímu soudu žalobu, v níž se dožadovala zrušení tohoto nařízení. 

Ústavní soud se obrátil na Soudní dvůr EU. Podle soudu má toto ustanovení daňovou povahu a z toho důvodu je vyloučeno z působnosti směrnice o elektronickém obchodu. Neporušuje ani zákaz omezování volného pohybu služeb v rámci EU, protože se týká všech poskytovatelů služeb zprostředkování nemovitostí.

„Téměř bez povšimnutí českých médií bylo zveřejněno rozhodnutí Evropského soudu, které dalo jasně najevo, že není třeba se bát místních regulací krátkodobého ubytování. Naopak je klíčové nedodržovaná pravidla regulace vymáhat,“ komentuje výše uvedené skutečnosti Bronislava Sitár Baboráková, předsedkyně Výboru proti vylidňování centra a podporu komunitního života. Dodává: „ Jedna z „neviditelných“ činností Výboru je právě monitorování soudních rozhodnutí v ČR i zahraničí. Některé spory se táhnou roky a je třeba sledovat jednotlivá odůvodnění soudů, porovnávat a analyzovat je,  abychom se mohli poučit a přijímat funkční, vymahatelná opatření.“   

Máte na nás dotaz?

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *