23. 11. 2021 / 

Aktuality

Zahraničí

Krátkodobé ubytování: Pařížská radnice vysoudila miliony

Pařížský soud udělil společnosti Booking.com pokutu ve výši 1,234 milionů eur (zhruba 31 milionů korun). Platforma, která vedle tradičních způsobů ubytování zprostředkovává také krátkodobé ubytování v bytech, totiž městu nepředala potřebné informace, které jí ukládá zákon. Verdikt je tak dalším dílčím vítězstvím boje, který vede francouzská metropole právě s byznysem s krátkodobým ubytováním.

Již loni v září zaznamenala Paříž výrazný úspěch ve svém tažení proti krátkodobému ubytování v bytech. Evropský soudní dvůr totiž rozhodl ve prospěch Paříže ve sporu se společností Airbnb, když podpořil nový francouzský zákon, který například zakázal krátkodobé pronajímání nemovitostí na více než 120 dní na rok. Majitelé nemovitostí si tak dvakrát rozmyslí, zda přejdou z dlouhodobých nájemců na zákazníky Airbnb. „Je to vůbec poprvé ve Francii, kdy místní vláda vyhrála případ proti technologickému gigantu,“ uvedl tenkrát v prohlášení místostarosta Paříže Ian Brossat.

Pařížské úspěchy vítá i předsedkyně Výboru proti vylidňování centra a pro podporu komunitního života Bronislava Sitár Baboráková. „Na tomto příkladu vidíme, jak jsme pozadu. Omezení počtu dní na rok a další smysluplné regulace by se velmi dobře daly zahrnout do námi navrhované licence,“ okomentovala Baboráková.

Část boje proti krátkodobým ubytováním byla sice vybojována, ale to zdaleka neznamenalo konec. V červenci Paříž vyhrála další důležitý soudní spor s Airbnb. Nejvyšší soud ve Francii nařídil této společnosti zaplatit pokutu 8 milionů eur za to, že umožnila více než tisíci provozovatelům porušovat pravidla pro registraci jejich pronajímaných nemovitostí. Tito majitelé své pronájmy sice nabízeli na stránkách Airbnb, ale vyhnuli se všem platným nařízením. „Totální vítězství města Paříže nad Airbnb a podvodníky, kteří nelegálně pronajímají své nemovitosti,“ napsal na Twitteru Brossat.

Nyní tedy francouzská metropole slaví další významné soudní vítězství. Tentokrát s dalším významným hráčem na trhu s krátkodobým ubytováním – společností Booking.com. Na konci října totiž pařížský soud udělil společnosti Booking.com pokutu ve výši 1 234 000 eur (asi 31 milionů korun) za to, že neposkytla v zákonné lhůtě potřebné informace, které musejí společnosti zprostředkovávající krátkodobé ubytování předávat městu.

„Francii došla trpělivost. Opakovaně tvrdím, že je nutné vytvořit takové podmínky, o které se budou moci úřady dobře opřít, a že až vysoké pokuty situaci posunou k cíli. Není možné, aby hotely dodržovaly přísná pravidla, a ubytovatelé krátkodobého ubytování podnikali bez vstupní bariéry s tím, že si na to zřídí živnost a dál je nic nelimituje,“ reagovala Bronislava Sitár Baboráková.


Co přesně tedy společnost Booking porušila? Ubytovací portál nepředal městu potřebné informace, zejména pokud jde o počet dní, během kterých bylo ubytování pronajímáno. Poté, co v roce 2019 vstoupil v platnost tzv. zákon ELAN, jsou platformy povinny předávat městům výpisy svých pronajímatelů, ​​aby mohly ověřit jejich zákonnost a v případě potřeby provést kontroly. Několik platforem však od počátku odmítalo toto pravidlo dodržovat. Město Paříž se z tohoto důvodu rozhodlo žalovat devět platforem, včetně Booking.com. Konkrétně nizozemská platforma nepředala Paříži data za roky 2019 a 2020.

Obdobný problém řeší živnostenské odbor Prahy 1, kde ze stejného důvodu běží řízení se společností Airbnb.

Podle francouzského zákona o turistickém ruchu mohou od 1. ledna 2020 města, která mají zavedenou registrační povinnost pro poskytovatele krátkodobého ubytování, požadovat po platformách informace, jako jsou počet nocí, jméno a adresa pronajímatele, registrační číslo a skutečnost, zda má či nemá pronajímatel na uvedené adrese trvalý pobyt. Jde především o to, aby byl dodržován zákon, podle kterého je možné provozovat krátkodobé ubytování jen 120 nocí za rok.

Společnost Booking.com s rozhodnutím soudu pochopitelně příliš spokojená není. V jejím oficiálním vyjádření stojí: „Jsme zklamáni rozhodnutím (…) týkajícím se sdílení dat mezi Booking.com a městem Paříž. Od té doby úzce spolupracujeme s městem Paříž, abychom zaručili kvalitní a efektivní údaje, které s městem sdílíme, a plně dodržujeme všechny naše zákonné povinnosti ve Francii.“ Nutno však podotknout, že výše pokuty, kterou pařížský soud společnosti udělil, je poměrně milosrdná. Město totiž původně pro Booking.com požadovalo pokutu až ve výši 150 milionů eur.

Máte na nás dotaz?

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *