21. 6. 2021 / 

Aktuality

Legislativa

4 pohledy na problematiku krátkodobého ubytování v bytech

Vážení sousedé,

Hlavním cílem Výboru ve sledovaném období posledního roku byla problematika krátkodobého ubytování v bytech. Právě období spojené s Covid-19, kterým od března 2020 procházíme, chápeme jako oddechový čas od „overturismu“, který většině občanů MČ P1 znesnadňuje v mnoha aspektech život.

Zklidnění centra v posledních 15ti měsících ukázalo, že právě dopady krátkodobého ubytování v bytech jsou významným důvodem vylidňování centra. Proto se právě problematika krátkodobého ubytování v bytech stala v tomto období hlavní náplní činnosti Výboru.

Výbor v této oblasti sleduje dvě cesty, jak krátkodobé ubytování řešit. Tou první je vymáhání současných zákonů. Tou druhou jsou návrhy nově vznikajících zákonů/zákonných novel a sledování zahraničních regulací souvisejících s krátkodobým ubytováním, které výbor monitoruje, diskutuje a připravuje možná řešení.

SOUČASNOST – výbor vedl diskusi a jsou v něm dva názory

V současné době výbor vedl živelné diskuze na téma obou cest. Jeden názor je vymáhat současné zákony, protože se domnívá, že jsou dostatečné. Druhý názor říká, že to nelze, že dostatečné nejsou, zejména, že nelze vymáhat něco, kde není dostatečná opora v zákoně.

Na čem se ale shodují oba názory je, že lze po více než roce práce nad tímto tématem říci, že je nutné tuto problematiku více diskutovat s úřady a napříč politickým spektrem a hledat možná řešení, jak posunout obě cesty paralelně k cíli a to je:

SKUTEČNĚ SDÍLENÉ UBYTOVÁNÍ. Tedy k původní myšlence AirBnb.

K oběma cestám byly vypracovány v rámci komplexního pohledu na problematiku tyto materiály, které naleznete níže ke stažení:

MATERIÁL 1:
STANOVISKO K SOUČASNÉ PRÁVNÍ REGULACI KRÁTKODOBÝCH PRONÁJMŮ Nezávislý právní posudek

MATERIÁL 2:
UPLATNĚNÍ SOUČASNÝCH ZÁKONŮ V PROBLEMATICE KRÁTKODOBÉHO UBYTOVÁNÍ

MATERIÁL 3:
VYJÁDŘENÍ ÚŘEDNÍKŮ MČ P1 K DOKUMENTU UPLATNĚNÍ SOUČASNÝCH ZÁKONŮ V PROBLEMATICE KRÁTKODOBÉHO UBYTOVÁNÍ

MATERIÁL 4:
PŘEHLED NOVÉHO ZÁKONA, JINÝCH ZÁKONNÝCH ZMĚN a nových návrhů v této oblasti

Máte na nás dotaz?

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *